PROMOINGROSS Ceiling Lamp - BOX T30 Metal Methacrylate LED CCT D. 30
€ 61,50 – € 110,30Price range: € 61,50 through € 110,30
PROMOINGROSS BOX ceiling light composed of a metal structure and methacrylate diffuser. The modern and minimal design makes it ideal for lighting the various kitchen areas at the entrance to the corridor. The lamp is made up of a K-SWITCH 3000-4000K system: using a plug inside the device it is possible to change the colour of the light, from 3000K (warm light) to 4000K (natural white light). Available in different finishes. Quick mounting system, spring-loaded mounting.
Articles in the same line:
Descrizione
PROMOINGROSS BOX ceiling light composed of a metal structure and methacrylate diffuser. The modern and minimal design makes it ideal for lighting the various kitchen areas at the entrance to the corridor. The lamp is made up of a K-SWITCH 3000-4000K system: using a plug inside the device it is possible to change the colour of the light, from 3000K (warm light) to 4000K (natural white light). Available in different finishes. Quick mounting system, spring-loaded mounting.
Technical sheet
| Producer | Promoingross - Exclusive Light |
|---|---|
| Model Name | BOX T |
| Model Code | BOXT-T30 |
| Delivery time | 5-18 working days |
| Style | |
| Material | Methacrylate, Metal |
| Color | Anthracite, White, Grey, Magenta, Black, Gold, Copper, Rust, Dove grey, Green, Peach |
| Attack | LEDs |
| Max Power | 30W |
| Luminous flux | 2858 lm |
| Color Temperature | 3000 K (warm white light), 4000 K (natural light) |
| Light bulb(s). | Integrated LED(s). |
| Size (cm) | Ø 30 x H 6 |
| Protection | IP20 |
| Environment | Bath, Bedroom, Hallway, Kitchen, Entrance, Dining room, Stay, Office |
Request Information for: PROMOINGROSS Ceiling Lamp - BOX T30 Metal Methacrylate LED CCT D. 30
Request information on this item by sending a message with the following form. Please provide a telephone number to be contacted. We will be happy to respond as soon as possible!
"*" indica i campi obbligatori
Related products
-
In offerta!

PROMOINGROSS ceiling light - PIXEL Metal LED L. 50x35
€ 192,30 – € 266,40Price range: € 192,30 through € 266,40
Anthracite (DG)
Matt Silver (MS)
White (WH)
Bronze (BZ)
Silver Leaf (SF)
Gold Leaf (GF)
Copper Leaf (RF)
Pearl Gray (SG)
Black (NE)
Matt Gold (MG)
Matte Copper (MC)
Rust (RU)
Sand (SA)
Tortora (TO)
-
In offerta!

PROMOINGROSS - BAND Metal Methacrylate LED wall light L. 37
€ 127,90 – € 165,90Price range: € 127,90 through € 165,90
Anthracite (DG)
Matt Silver (MS)
White (WH)
Bronze (BZ)
Silver Leaf (SF)
Gold Leaf (GF)
Copper Leaf (RF)
Pearl Gray (SG)
Black (NE)
Matt Gold (MG)
Matte Copper (MC)
Rust (RU)
Sand (SA)
Tortora (TO)
-
In offerta!

Wall light PROMOINGROSS - ELEGANCE Metal Chrome LED 3000K L. 67
€ 152.50Il prezzo originale era: € 152,50.€ 122.00Il prezzo attuale è: € 122,00. Add to cart -
In offerta!

PROMOINGROSS ceiling light - PIXEL Metal LED L. 20x20
€ 90,80 – € 125,90Price range: € 90,80 through € 125,90
Anthracite (DG)
Matt Silver (MS)
White (WH)
Bronze (BZ)
Silver Leaf (SF)
Gold Leaf (GF)
Copper Leaf (RF)
Pearl Gray (SG)
Black (NE)
Matt Gold (MG)
Matte Copper (MC)
Rust (RU)
Sand (SA)
Tortora (TO)
-
In offerta!

Wall light PROMOINGROSS - BUNNY Metal Methacrylate LED L. 12x19
€ 92,70 – € 123,00Price range: € 92,70 through € 123,00
Anthracite (DG)
Matt Silver (MS)
White (WH)
Bronze (BZ)
Silver Leaf (SF)
Gold Leaf (GF)
Copper Leaf (RF)
Pearl Gray (SG)
Black (NE)
Matt Gold (MG)
Matte Copper (MC)
Rust (RU)
Sand (SA)
Tortora (TO)














































